اختلاف نظر جدی بین اردوغان و سران پ.ک.ک در خصوص صلح
نوشته شده توسط احمد زرّین در ساعت 01:38 ب.ظ
نخست وزیر ترکیه درباره ی طرح موسوم به بسته ی پیشنهادی دموکراتیزه کردن ترکیه نکاتی بر زبان آورد که با توقعات و انتظارات نمایندگان کُرد منطبق نیست.
به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ی آکشام، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در حوزه ی مذاکرات صلح با پ.ک.ک و تدوین پیشنهادنامه ی جدیدی به نام بسته ی دموکراسی، توضیحاتی ارائه داد که دور از انتظارات و توقعات نمکایندگان کُرد حزب صلح و دموکراسی و سران پ.ک.ک است.
اردوغان معتقد است که فراهم آوردن امکان تدریس زبان کُردی در مدارس دولتی و حتی در مدارس خصوصی ترکیه، امکان تجزیه ی این کشور را فراهم می آورد و به همین خاطر در بسته ی جدید مورد نظر اردوغان، نکته ای در مورد زبان کُردی گنجانده نشده است.
رهبز حزب عدالت و توسعه همچنین از این موضوع خبر داده که اعلام عفو عمومی برای اعضای پ.ک.ک میسر نیست. این اظهارات اردوغان در حالی است که جمیل بایک رییس شورای رهبری پ.ک.ک در کوهستان قندیل و در مراسم بیست و نهمین سالگرد آغاز مبارزات مسلحانه ی پ.ک.ک اعلام کرده که دولت اردوغان با اتخاذ این مواضع، به تعلل و وقت کشی پرداخته و مذاکرات صلح را به سوی بن بست سوق می دهد.
همچنین گلتن کشاناک از سران حزب صلح و دموکراسی نیز در خصوص مواضع جدید نخست وزیر ترکیه گت:« این بیانات اردوغان دقیقا به این معنی است که حزب عدالت و توسعه می خواهد به سیاست های انکارگرایانه ی خود ادامه داده و با انکار حقوق فرهنگی و سیاسی کردها در خارج از چهارچوب صلح و برادری باقی بماند. اگر شما هم اقتدار سیاسی و حزبی خود را از دست بدهید، نمی توانید مانع از وجود واقعیتی به نام زبان و ادبیات کُردی شوید و مطمئن باشید که زبان کُردی به حیات خود ادامه خواهد داد.»
پ.ک.ک پیش تر اعلام کرده که تا روز نخست ماه سپتامبر به دولت اردوغان فرصت می دهد تا برای تامین مطالبات کردها گام جدی بردارد.


»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس

برگ بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic