تعویق دیدار عریقات ـ لیونی در واشنگتن
نوشته شده توسط محمد علی زاده در ساعت 08:33 ب.ظ
کرانه باختری ـ مرکز اطلاع رسانی فلسطین


در حالی که منابع آمریکایی از آخرین بررسی های جان کری وزیر خارجه این کشور بر روی تیم نظارت بر مذاکرات سازش در منطقه خاورمیانه خبر می دهند، منابع فلسطینی از تعویق دیدار صائب عریقات مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و زیپی لیونی وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی و رئیس تیم مذاکره کننده این رژیم به خاطر وجود برخی موانع خبر دادند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، کری سعی در حصور توافق اصولی برای از سر گیری مذاکرات سازش را دارد، اما این تلاش های وی با یک سری موانع در زمینه به رسمیت شناختن مرزهای سال 1967 به عنوان مرجع مذاکرات، تعلیق شهرک سازی و آزادی اسرای بازداشت شده در مرحله قبل از امضای توافقنامه اسلو مواجه شده است و به نظر می رسد اولین برنامه وی برای برگزاری دیدار میان لیونی و عریقات در اوایل هفته آینده به منظور تعیین برنامه کاری مذاکرات به تعویق افتاده است.

تداوم اختلاف نظرها بر سر مسائل اساسی مانع از تعیین موعد از سر گیری مذاکرات سازش شده اشت و ژن بساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به همین مساله می گوید که مسئولان آمریکایی با مقامات دو طرف فلسطینی و صهیونیستی در تماس هستند، اما هنوز اطلاع دقیقی از تاریخ احیای مذاکرات سازش در دست نیست.

وی ضمن اشاره به اینکه تلاش های زیادی برای از سر گیری مذاکرات صورت گرفته است، خاطر نشان کرد که وزیر خارجه کاخ سفید ترجیح می دهد جزئیات این مذاکرات فاش نشود و از سوی دیگر، وی تمام تلاش خود را برای تشکیل بهترین تیم نظارت بر مذاکرات سازش میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی به کار می گیرد.

به نظر می رسد که مرزهای سال 67 که طرف فلسطینی اصرار زیادی بر موافقت طرف صهیونیستی با مرجعیت آنها در مذاکرات و تضمین طرف آمریکایی در این زمینه دارد، مهمترین مانع بر سر راه مذاکرات سازش است؛ چرا که رژیم صهیونیستی حاضر به موافقت رسمی با این شرط نیست. مساله تعلیق ساخت و ساز در شهرک های صهیونیست نشین نیز یکی دیگر از موارد اختلاف میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی است و از آنجایی که به نظر نمی رسد این مساله اهمیت چندانی برای فلسطینیان داشته باشد، طرح های جزئی و غیر جنجالی می تواند بهترین راه برای خروج از این بن بست باشد.

در ارتباط با درخواست تشکیلات خودگردان فلسطین برای آزادی اسرای بازداشت شده در مرحله قبل از امضای توافقنامه اسلو نیز باید گفت که رژیم صهیونیستی با آزادی اسرای دارای تابعیت "اسرائیلی" و به عبارت دیگر اسرای اهل قدس و اراضی اشغالی سال 48 فلسطین مخالفت کرده است، اما طرف فلسطینی بر آزادی تمامی 122 اسیر بازداشت شده در مرحله قبل از امضای توافقنامه اسلو اصرار و تاکید دارد.

در همین حال، ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرده است که آغاز مذاکرات سازش جز با توافق بر سر مرزهای سال 67 به عنوان مرجع مذاکرات ممکن نیست. نبیل ابو ردینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان تصریح کرد که هنوز دعوتنامه ای برای از سر گیری مذاکرات برای ما ارسال نشده است.

 از سوی دیگر، گروه های زیر مجموعه سازمان آزادی بخش فلسطین "ساف" از جمله جنبش فتح با از سر گیری مذاکرات بدون پذیرش خواسته های سه گانه طرف فلسطینی ممکن نیست و در طرف مقابل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مذاکرات سازش بر اساس خواسته ها و "پیش شرط های" طرف فلسطینی مخالفت می کند.

در همین راستا، اویگدور لیبرمن وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی و رئیس کمسیون امنیت و سیاست خارجی کنست صهیونیستی که شریک نتانیاهو در ریاست ائتلاف حاکم به شمار می رود، با تشکیک درباره امکان از سر گیری مذاکرات مسالمت آمیز سازش تاکید کرده است تنها راه حل عملی دستیابی به توافقنامه موقت طولانی مدت است؛ چرا که حتی اگر رژیم صهیونیستی با بازگشت به مرزهای سال 67 و تقسیم قدس نیز موافقت کند، فلسطینی ها حاضر به پایان دادن به منازعه نخواهند بود.

لیبرمن همچنین مخالفت خود با طرح نتانیاهو برای برگزاری رفراندوم درباره هر گونه توافق با فلسطینیان را اعلام و تاکید کرد که برگزاری همه پرسی درباره هر گونه توافقنامه احتمالی با فلسطینیان فایده ای ندارد؛ چرا که اکثریت صهیونیست ها به خاطر تبلیغات رسانه ای و فشارهای جامعه بین المللی به آن رای مثبت خواهند داد.»
مرتبط با : فلسطین اسرائیل
لینک های مرتبط : منبع
داغ کن - کلوب دات کام

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس

برگ بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic