مخالفت شدید حماس با اولتیماتوم جنبش فتح برای آشتی ملی
نوشته شده توسط محمد علی زاده در ساعت 08:34 ب.ظ
غزه ـ مرکز اطلاع رسانی فلسطین


اولتیماتوم جنبش فتح به جنبش مقاومت اسلامی "حماس" برای نهایی کردن آشتی ملی فلسطین تا تاریخ 14 آگوست آتی، خشم و ناراحتی این جنبش را به دنبال داشت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، رهبران مختلف جنبش فتح از جمله عزام احمد رئیس هیات مذاکره کننده جنبش فتح در گفتگوهای آشتی ملی با جنبش حماس در اظهارات خود تاکید کرده بودند که 14 آگوست آتی آخرین فرصت برای رایزنی با جنبش حماس درباره آشتی ملی است.

این تاریخ قبلا در جریان گفتگوهای آشتی ملی میان عزام احمد و دکتر موسی ابو مرزوق عضو دفتر سیاسی حماس به عنوان موعد گفتگو تعیین شده و مقرر گشته بود که فرصت اضافی سه ماهه برای تشکیل دولت فلسطین و اعلام موعد برگزاری انتخابات داده شود.

اما تاکنون هیچ پیشرفتی در هیچ یک از زمینه های آشتی ملی حاصل نشده است و جنبش حماس به این مساله معترض است که جنبش فتح آشتی می را تنها در برگزاری انتخابات خلاصه کرده است. رهبران جنبش حماس بارها تاکید کرده اند که تمامی پرونده های آشتی ملی باید به صورت یک بسته واحد اجرا شوند.

اولتیماتوم نیست

فیصل ابو شهلا عضو شورای انقلابی جنبش فتح و از رهبران برجسته این جنبش در غزه در واکنش به این ناراحتی جنبش حماس و اعتراض های آن اعلام کرد که این اظهارات رهبران جنبش فتح به منزله هشدار و اولتیماتوم به جنبش حماس نیستند، بلکه جنبش فتح صرفا خواستار اجرای توافقات صورت گرفته در زمینه تشکیل دولت وفاق ملی و تعیین موعد انتخابات در تاریخ 14 آگوست است.

ابو شهلا در گفتگو با پایگاه خبری الجزیره نت تصریح کرد که فتح فقط از جنبش حماس خواسته است که به موعد تعیین شده پایبند باشد تا آشتی ملی طبق روال عادی پیش رود؛ چرا که طولانی تر شدن دوره شکاف داخلی به نفع ملت و مساله فلسطین نیست.

وی مدعی شد که حماس نمی خواهد به این موعد تعیین شده پایبند باشد و این حق جنبش فتح است که از جنبش به خاطر این "تاخیر و تعلل" سوال کرده و بداند چه عاملی مانع تشکیل دولت وفاق ملی و توافق بر سر تعیین موعد انتخابات پارلمانی و ریاست تشکیلات می شود؟

 ابو شهلا خاطر نشان کرد که توافقات صورت گرفته در قاهره و دوحه ساز و کار اجرای توافقات مربوط به آشتی ملی است و جنبش فتح به این توافقات پایبند است.

تحمیل شروط

در طرف مقابل، سخنگوی جنبش حماس نیز اظهار داشت که موعد مذکور مورد توافق طرفین است، اما جنبش فتح هیچ اقدامی برای نهایی شدن پرونده های دیگر آشتی ملی انجام نداده و برخورد گزینشی با پرونده های مختلف آشتی ملی دارد.

دکتر سامی ابو زهری در گفتگو با پایگاه خبری الجزیره نت تاکید کرد که جنبش فتح سعی در تحمیل شروط خود بر جنبش حماس را دارد، اما حماس هرگز این شروط را نخواهد پذیرفت. وی افزود جنبش فتح همچنان در ساماندهی و اصلاح ساختار سازمان آزادی بخش فلسطین "ساف" تعلل به خرج می دهد و از مساله آشتی ملی تنها بر روی برگزاری انتخابات آن هم در شرایط ناسالم و در سایه تداوم حملات عناصر فتح و تشکیلات خودگردان علیه اعضا و طرفداران جنبش حماس در کرانه باختری تاکید دارد.

ابو زهری تصریح کرد که با این وجود، جنبش حماس به تمامی توافقات صورت گرفته با جنبش فتح پایبند است و خواستار اجرای تمامی پرونده های آشتی ملی به صورت یک بسته واحد و نه به صورت گزینشی است. وی از جنبش فتح و تشکیلات خودگردان فلسطین خواست که میان مذاکره با رژیم صهیونیستی و آشتی ملی با جنبش حماس و ملت فلسطین یکی را انتخاب کنند.

از سوی دیگر، فتحی صباح روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی تاکید کرد تا زمانی که تشکیلات خودگردان فلسطین به دنبال مذاکره با رژیم صهیونیستی باشد، خبری از آشتی ملی نخواهد بود؛ چرا که این تشکیلات به امتیازگیری های خیالی از دولت عبری دل خوش کرده است.

صباح تصریح کرد که تحقق آشتی ملی به ویژه در سایه اوضاع کنونی مصر بعید به نظر می رسد و تنها زمانی می توان انتظار پیشرفت پرونده آشتی ملی را داشت که بحران داخلی مصر فروکش کند. وی در عین حال احتمال وقوع انقلاب و انتفاضه فلسطینی علیه شکاف داخلی را محتمل دانست.

در همین راستا، ثابت عمور نویسنده و تحلیلگر سیاسی نیز اظهار داشت که زبان عقل و منطق گویای این مساله است که در سایه حوادث جاری در مصر و اعمال فشار علیه نوار غزه، آشتی ملی برای هر دو جنبش فتح و حماس مساله ای واجب و ضروری است.

عمور در گفتگو با پایگاه الجزیره نت تاکید کرد که آشتی ملی چتر حمایتی برای ملت فلسطین و عامل تقویت ثبات و پایداری آنها و تامین کمترین حد زندگی شرافتمندانه و حفظ حقوق و اصول ملی فلسطینیان است، اما در حال حاضر احتمال تحقق آن بعید است؛ چرا که تشکیلات رام الله سعی در بهره گیری از حوادث مصر به نفع خود و تحمیل شروط و خواسته هایش به جنبش حماس است که البته طرف مقابل هرگز این مساله را قبول نمی کند.


»
مرتبط با : فلسطین اسرائیل
لینک های مرتبط : منبع
داغ کن - کلوب دات کام

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس

برگ بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic