بان کی مون: بیش از 100 هزار نفر در سوریه کشته شده‌اند
نوشته شده توسط عمار فاطمی در ساعت 08:29 ب.ظ
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل می‌گوید از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه در حدود ۲۸ ماه پیش، تاکنون بیش از یکصد هزار نفر، جان خود را از دست داده‌اند.

بان کی مون این اظهارات را روز پنج شنبه (۳ مرداد) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جان کری وزیر امور خارجه امریکا در مقر سازمان ملل در نیویورک مطرح کرد.

دبیر کل سازمان ملل گفت: «بیش از یکصد هزار نفر کشته شده‌اند، میلیون ها نفر بی خانمان و یا در کشورهای همسایه پناهنده شده‌اند.»

وی افزود: «ما باید این (جنگ) را به پایان برسانیم، اقدامات نظامی و خشونت آمیز باید از سوی دو طرف متوقف شود. این مسئله باید روی دهد و کنفرانس صلح در ژنو هر چه سریع تر برگزار شود.»

روسیه و امریکا در تاریخ هفتم ماه می در مسکو توافق کردند تا کنفرانسی بین المللی در ادامه کنفرانس پیشین که در ماه ژوئن ۲۰۱۲ در ژنو برگزار شده بود، برگزار کنند.

بان گفته است که امیدوار است این کنفرانس در ماه سپتامبر برگزار شود.

بان و کری در کنفرانس مطبوعاتی مشترک بر اهمیت حل و فصل سیاسی بحران جاری در سوریه تاکید کردند و هر دو طرف هر گونه راه حل نظامی برای این مناقشه را رد کردند.

جان کری همچنین به خبرنگاران گفت: « هیچ راه حل نظامی برای بحران کنونی در سوریه وجود ندارد، تنها راه حل بحران سوریه، راه حل سیاسی است.»

کری همچنین گفت که وی روز چهارشنبه (۲ مرداد) با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفتگو کرده و دو طرف بر لزوم برگزاری کنفرانس ژنو ۲ تاکید کرده‌اند.

ایوان سیمونوویچ معاون دبیر کل سازمان ملل در امور حقوق بشر در تاریخ شانزدهم جولای در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفت ماهانه ۵ هزار نفر در سوریه جان خود را از دست می‌دهند.

ناآرامی ها در سوریه در ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شده است. گزارش های موجود حاکی از آن است که شمار زیادی از شبه نظامیانی که در سوریه فعالیت می کنند، اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.

بنابر گزارش های منتشره، غرب و متحدانش در منطقه از جمله قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه نظامیان مخالف در سوریه حمایت می‌کنند

»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس

برگ بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic