نوام چامسکی: امریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه بی‌طرف نیست
نوشته شده توسط عمار فاطمی در ساعت 08:55 ب.ظ
فیلسوف و اندیشمند معروف امریکایی می‌گوید از آن‌جایی که امریکا در قبال مذاکرات بین اسرائیل و فلسطین بی‌طرف نیست نمی‌تواند نقش میانجی‌گر را در این گفتگوها بازی کند.

نوام چامسکی روز جمعه (۴ مرداد) در جمع خبرنگاران در ژنو گفت از سرگیری مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینیان با میانجی‌گری امریکا احتمالا چیز زیادی به ارمغان نمی‎‌‌آورد اما در صورتی‌که اروپا مایل باشد از سیاست‌های امریکا در حمایت از اسرائیل عدول کند می‌تواند تغییری در این روند ایجاد کند.

طبق برنامه قرار است مذاکرات اولیه در ۳۰ جولای در واشنگتن آغاز شود.

چامسکی افزود :«امیدوار بودن به این مذاکرات کار دشواری است اما اروپا می‌تواند ایفای نقش کند. روی هم رفته اروپا یک سیاست مستقل در قبال خاورمیانه اتخاذ نکرده است.»

وی خاطرنشان کرد اروپا «همواره از موضع امریکا» که فلسطینیان را که رژیم اسرائیل در زمین‌های آن‌ها شهرک‌سازی می‌کند مجازات و تنبیه می‌کند «تبعیت می‌کند» و «هیچ دلیلی برای توجیه علت حمایت اروپا از این شهرک‌سازی‌های غیرقانونی وجود ندارد.»

تداوم گسترش شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین یک مانع اساسی و مهم در سر راه تلاش‌ها برای برقراری صلح در خاورمیانه ایجاد کرده است.

بر اساس گزارشی که در ماه می منتشر شد فاش شد رژیم اسرائیل در سال ۲۰۱۲ یک هزار و ۹۷۷ هکتار از اراضی فلسطینی در کرانه باختری اشغالی را برای فعالیت‌های شهرک‌سازی خود مصادره کرده است.

بر اساس گزارشی که روزنامه اسرائیلی هاآرتص در ۲۷ می منتشر کرد مشخص شد این شهرک‌سازی‌ها که منطقه‌ای به مساحت تقریبا یک هزار و ۳۵ زمین فوتبال و ۲ برابر پارک مرکزی نیویورک را به خود اختصاص داده با «دستور ارتش» مورد تایید قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است اغلب شهرک‌های جدید در مناطقی از کرانه باختری که فلسطینیان ساکن آن هستند واقع شده است.

بیش از نیم میلیون اسرائیلی در بیش از ۱۲۰ شهرک غیرقانونی که پس از سال ۱۹۶۷ و اشغال کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته شده است، زندگی می‌کنند.

سازمان ملل و اغلب کشورها شهرک‌های اسرائیلی را غیرقانونی می‌دانند، زیرا این اراضی در جنگ سال ۱۹۶۷ به اشغال رژیم اسرائیل درآمد و بنابراین مشمول معاهده ژنو می‌شود که ساخت و ساز در اراضی اشغالی را ممنوع می‌داند

»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس

برگ بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic