چکیده مطبوعات ترکیه یکشنبه ٦ مرداد ۱۳۹۲
نوشته شده توسط احمد زرّین در ساعت 03:55 ب.ظ

روزنامه زمان طی گزارشی تحت عنوان " حمله به ترکها در سومالی " ضمن اشاره به ترتیب دو حمله متوجه به ترکها در موگادیشو پایتخت سومالی می نویسد در این حملات که با خود روهای حامل بمب ترتیب یافت، شش نفر منجمله یک ترک جان خود را از دست داده و عده کثیری نیز مجروح گشته است.

همین روزنامه نوشته است رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه طی سخنانی در این رابطه گفته است ترتیب دهنده گان این حملات نیز مثلا مسلمان هستند. معلوم نیست که چرا اینکار را می کنند؟ برای اینکه ترکیه به سومالی و موگادیشو یاری می کند.

روزنامه ملیت طی گزارشی تحت عنوان " جمعه سیاه " می نویسد در پی دعوت ژنرال سیسی از حامیان کودتا به کوچه و خیابانها، مصر در ساعات بامداد روز شنبه به دریاچه خون مبدل شد. تعداد کشته شده گان در درگیر های واقع به ۲۰۰ نفر رسیده است.

روزنامه زمان طی گزارشی تحت عنوان " واکنش شدید اردوغان به مداخله خونین در مصر " می نویسد اردوغان اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و جهان اسلام را متهم به بی تفاوتی در قبال قتل عام های واقع در مصر نموده و گفته است در مصر مردم قتل عام می شوند، کسانی که در قبال این قتل عام ها سکوت اختیار می کنند در واقع شرکای این جنایات هستند. ولی ما در قبال این وحشی گری ها بی تفاوت نخواهیم ماند، حتی اگر همه سکوت کنند، ما ساکت نخواهم ماند.

روزنامه خبر ترک طی گزارشی تحت عنوان " آمریکا از حوادث واقع در مصر اظهار نگرانی عمیق نمود " می نویسد جان کری وزیر امورخارجه ایالات متحد آمریکا در رابطه با تیراندازی ارتش مصر بسوی تظاهرات کننده گان طرفدار دموکراسی در مصر اظهار نگرانی عمیق نموده و گفته است در این وضعیت بسیاز حساس و بغرنج مقامات مصری از مسئولیت حقوقی و اخلاقی نشان دادن ارج و احترام به آزادی بیان و حق ترتیب تظاهرات صلح جویانه مردم این کشور برخوردارند.

روزنامه صاباح طی گزارشی تحت عنوان " موفقیت بزرگ مهندیسن ترک " می نویسد در دانشگاه فنی خاورمیانه از آنتی باکتریل گرفته تا صفحه های تاچ پد لوازم مدرن و کاملا جدیدی تولید می شود.

روزنامه ینی شفق طی یک گزارش اقتصادی تحت عنوان " مارک ترک رقیب ایتالیا " می نویسد ترکیه که در تولید ماکارونی به رقم بیش از یک میلیون تن دست یافته، با صادرات قابل توجه خود به رقیب جدی ایتالیا تبدیل شده است.

همین روزنامه می افزاید بخش ماکارونی ترکیه که به ۱٤٦ کشور تولیدات خود را صادر می کند ، با میزان تولید و صادرات خود در پی ایتالیا و آمریکا می رود که در رده سوم جای گیرد.


»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس

برگ بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic