سفر نیچروان بارزانی به ترکیه، نقش اقلیم کردستان را در خاورمیانه تقویت می کند
نوشته شده توسط احمد زرّین در ساعت 03:07 ب.ظ
محمود عثمان :
سفر نیچروان بارزانی به ترکیه، نقش اقلیم کردستان را در خاورمیانه تقویت می کند
نماینده مستقل کرد در مجلس عراق گفت: «دیدار نیچروان بارزانی از ترکیه در راستای اوضاع بحرانی در منطقه خاورمیانه صورت می گیرد و به همین دلیل می توان گفت اکنون اقلیم کردستان عراق نقش مهمی را در این منطقه ایفاء می کند اما باید منتظرماند و دید مسئله کردها در ترکیه و کنگره ملی کردها به کجا خواهد انجامید».
به گزارش کردپرس «محمود عثمان» سیاستمدار برجسته کرد و نماینده در مجلس عراق در مصاحبه با پایگاه خبری «شفق نیوز» گفت: «تاثیر اقلیم کرستان عراق در حل مسائل مهم خاورمیانه به نتایج دیدار نیچروان بارزانی نخست وزیر این اقلیم از ترکیه بستگی دارد».
وی افزود: «اوضاع سوریه و روابط بین اربیل و آنکارا از مهمترین محورهای گفتگوهای بارزانی در ترکیه بوده است».
محمود عثمان گفت: «دیدار بارزانی از ترکیه در پرتو اوضاع بحرانی در منطقه صورت می گیرد و به همین دلیل می توان گفت اکنون اقلیم کردستان عراق نقش مهمی را در خاورمیانه ایفاء می کند اما باید منتظر ماند و دید مسئله کردها در ترکیه به کجا خواهد رسید».
محمود عثمان که نماینده مستقل کرد در مجلس عراق است، افزود: « حتی اگر مسئله کردهای ترکیه در مسیر راه حل مسالمت آمیز قرارگیرد و موضوع کردستان غربی(مناطق کردنشین سوریه) به ترکیه تفهیم شود باز هم باید منتظر نتایج کنگره ملی کردها باشیم که قرار است در اقلیم کردستان عراق برگزار شود ».
این سیاستمدار کرد همچنین گفت: «اگر نتایج دیدار بارزانی از ترکیه و کنگره ملی کردها مثبت باشد می توانیم بگوییم که اقلیم دارای نقش مهمی است و کشورهای اطراف ما این نقش را درک می کنند، ولی اکنون نمی توان درباره نقش رهبری اقلیم کردستان و اهداف آن نظر داد».
باعتقاد این سیاستمدار کرد اکنون هیچگونه هماهنگی بین اربیل و آنکارا در خصوص اوضاع در مناطق شمالی سوریه و مسئله تصمیم کردها به تشکیل حکومت خودمختار در این مناطق که موجب نگرانی دولت ترکیه شده است وجود ندارد، ولی می توان گفت مشورت هایی در این خصوص صورت گرفته و احتمالا" این مشورت ها به هماهنگی بین طرفین خواهد انجامید.
محمود عثمان افزود:« جزئیات دیدار نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از آنکارا کاملا" مشخص نیست و ما نمی توانیم  در این خصوص اظهار نظر کنیم، زیرا هر چه را که در باره این دیدار می دانیم از اخبار رسانه ها شنیده ایم.»
این نماینده کُرد گفت :«اقلیم کردستان  عراق دارای وزنه و اعتباری در مناطق کردنشین سوریه است و این مناطق از دیرباز روابطی با احزاب کردستان عراق بویژه حزب دمکرات کردستان در درجه نخست و سپس اتحادبه میهنی دارد.
محمود عثمان افزود:« سیاست اقلیم در تعامل با مسئله سوریه به نقش ترکیه مربوط نمی شود و اقلیم از این نقش پیروی نمی کند، ولی این مسئله مانع نمی شود که مشورت هایی بین طرفین در خصوص اوضاع سوریه انجام نگیرد؛ چرا که ترکیه به آنچه که در سوریه روی می دهد بسیار اهمیت می دهد و این موضوع برای اقلیم نیز بسیار مهم است و اگر اربیل و آنکارا در این خصوص به تفاهم برسند، این مسئله برای دو طرف سودمند خواهد بود و ما با توجه به اینکه تحولات و حوادث زیادی را در پیش رو داریم اکنون نمی توانیم در این مورد پیش داوری کنیم».
»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس

برگ بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic