هدف از سفر به ترکیه رفع نگرانی از کردهراسی بود
نوشته شده توسط احمد زرّین در ساعت 03:09 ب.ظ


صالح مسلم در گفتگو با شرق الاوسط:
هدف از سفر به ترکیه رفع نگرانی از کردهراسی بود
سوریه-رهبر مشترک حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه تاکید کرد هدف از سفر اخیر وی به ترکیه رفع نگرانی این کشور از کردهراسی بود اما این مسئله به زمان نیاز دارد.
به گزارش کرد پرس، الشرق الاوسط با درج گزارش و مصاحبه ای با صالح مسلم، رهبر مشترک حزب اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه به بررسی سفر اخیر وی به ترکیه و خیزش و بسیج عمومی کردهای سوریه برای مقابله با «جهادیها » پس از ترور یکی از رهبران برجسته این حزب پرداخت.
مسلم درباره علت این دیدار و تاثیر آن بر روابط دوجانبه در آینده نزدیک گفت: «ترکیه یک نگرانی به نام کرد هراسی داشت، ولی پس از مشاهده آنچه در سوریه رخ  می دهد دریافت که باید سیاست خود را در قبال کردها تغییر دهد و آن چیزی است که ما هم به آن باور داریم. بر همین اساس تماس میان ما آغاز شد تا آن که این نشست که گام تازه ای به سوی گشودن صفحه جدیدی میان دوطرف است برگزار شد ولی تردیدی نیست ایجاد اعتماد به این سادگی نیست و به گذشت زمان نیاز دارد. خصوصا باید توجه داشت که ترکیه وعده داده است کمک های امدادی در اختیار کردها قرار دهد».
صالح مسلم افزود : «ما بخشی از انقلاب بوده و هستیم و می دانیم که با توجه به ویژگی ملت کرد در منطقه به شکلی غیرعادی هدف قرار می گیریم و بهترین دلیل آن هم، حملاتی است که به ما می شود و آخرین نمونه آن ترور عیسی حسو بود»
 وی افزود: «با توجه به آن که کردها دشمنان زیادی دارند هنوز زود است که طرف مشخصی را به ارتکاب این جنایت متهم کنیم. ما به طرف های مشخصی در این زمینه مشکوکیم ولی ترجیح می دهیم تا حصول اطمینان در این زمینه منتظر بمانیم.» مسلم تاکید کرد: «حسو در صدر فهرست بود و ما مطمئنیم که همه ما هر لحظه در معرض ترور شدن قرار داریم».  
الشرق الاوسط در ادامه گزارش خود به قلم کارولین عاکوم نوشت : مسلم که تازه از سفر ترکیه برگشته است، تاکید دارد دیدارش با مقامات ترک، بنا به دعوت وزارت خارجه ترکیه صورت گرفته است .
وی این دیدار را مثبت ارزیابی کرد و گفت : ما با توجه به حمایت آنها از گروههای سلفی که جنگ سختی را علیه کردها به راه انداخته اند، باید منتظر تحولات روزهای آینده باشیم.
وی افزود: «این گفتگوها نوعی تبادل دیدگاه میان دو طرف بود. آنها به ما گفتند ما هم به همراه شما با جبهه النصره خواهیم جنگید ولی تا امروز هیچ اقدام اجرایی روشنی را در عمل مشاهده نکرده ایم».
اما یک منبع در میان مخالفان سوری در تماس با الشرق الاوسط این اطلاعات را تکذیب و تاکید کرد مقامات ترکیه هرگونه تماسی را با مسلم تکذیب کرده اند. آنها با تاکید بر این که دیدارهای مسلم تنها منحصر به نشست با مسئولان دستگاه اطلاعاتی ترکیه بوده است گفته اند هیچ دیدار سیاسی با وی صورت نگرفته است.
الشرق الاوسط در ادامه این گزارش نوشت : در شرایطی که برای تشکیل یک دولت انتقالی در «غرب کردستان»(کردستان سوریه) با عنوان «دولت محلی موقت» تلاش می شود و این طرح در نشست مشترک کردها با ترکیه هم مطرح شده است، صالح مسلم تاکید کرد هدف این طرح تنها مدیریت امور جامعه( اجرای طرح خودگردانی) است.
 وی با انکار هرگونه هدف و قصد «جدایی طلبی» در این زمینه گفت: ملت مدیریت مسائل خود را به دست خواهد گرفت تا زمانی که همه سوریه به طور کامل آزاد شود و یک دولت مستقل فراگیر برای همه ملت در این کشور تاسیس شود.
وی تاکید کرد «ما دنبال حل و فصل مسئله کردها در چارچوب کل مسئله سوریه هستیم تا به یک کشور تکثرگرا و دموکراتیک دست یابیم. ما در عین حال بر پایبندی خود به تمامیت ارضی سوریه تاکید می کنیم».
مسلم درباره مشارکت کردها در ائتلاف ملی مخالفان سوری پس از اختلافاتی که مانع از ورود آنها به این ائتلاف و پیش از آن در شورای ملی مخالفان سوری شد گفت: «ما برای حل این مشکل تلاش می کنیم به این امید که در کوتاه ترین زمان ممکن به نتایج مثبتی دست یابیم.»
وی افزود: ائتلاف مخالفان، هیئت عالی کردها را به عنوان نماینده کردها نپذیرفت و از 114عضو آن تنها به انتخاب سه نفر بسنده کرد و این چیزی است که ما با آن مخالفیم و خواستار آن هستیم که کردها به تناسب جمعیت شان در سوریه که بالغ بر 15درصد جمعیت این کشور است در این ائتلاف نماینده داشته باشند».

»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

آپلود سنتر

آپلود عکس

برگ بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات